• Road Racing News
  • HWCC Race Team
  • Track Cycling News
  • Club Reliability Trials
  • Training News
  • Club Clothing
  • Touring/Audax
  • Download the Club Magazine
  • Club Magazine Articles
  • Press Reports
  • Photo Albums

Follow Us!

Strava

Results from Evening League 16 August 2011

League Points:

In keeping with previous year’s the number of qualifying rides for the league will be assessed based on the number of league events that took place. To date the “Hughendon Hilly” on 8th May 2011 is the only event that’s been cancelled this season. Last year the cancellation of one event reduced the number of qualifying rides to 14 from 15. The committee will confirm the exact number after the event on 23rd August. Also the number of marshalling duties performed by each league rider will be noted and points may be adjusted accordingly.

Last event next week – please note the earlier start time of 18:45 and support the buffet supper after (buffet event will run even if final league time trial is cancelled).

HWCC Senior

Name Time Points
Steve Golla 00:21:27
Mike Wragg 00:22:29
Gareth Batson 00:22:54
Andy Colsell 00:23:24 25
R Palmer 00:25:05
Malcolm Binns 00:25:24 24
Chris Dalton 00:26:25
Andy Gajraj 00:26:27
L Bonnett 00:27:25
Adam Poole 00:28:34
James Hunt 00:28:47
Name Points Events
Andy Colsell 392 16
Malcolm Binns 300 13
Adam Brittain 173 7
Martin Grant 137 6
James Walker 117 5
Paul Lazenby 24 1

HWCC Ladies

Name Time Points
Heather Golla 00:26:37 25
H Evans 00:28:06
Sarah Slade 00:29:07 23
Margaret Wright 00:31:24 22
Margaret Lambert 00:33:03
Emma Keys 00:33:21 21
Lisa Morrissey 00:34:03 20
Marion Freeman 00:38:33 19
Name Points Events
Margaret Wright 336 15
Lisa Morrissey 332 15
Sarah Slade 323 14
Heather Golla 313 13
Marion Freeman 311 15
Margaret Lambert 297 14
Karla Boddy 268 11
Juliet Milward 145 6
Charlotte Cockle 131 6
Becky Stanley 46 2

HWCC Veterans

Standard this week is 10miles

Name Time Delta Points
Bob Lambert 00:25:32 Plus 05:43 25
John Francis 00:24:54 Plus 05:08 24
Gordon Wright 00:27:25 Plus 04:50 23
Malcolm Freeman 00:26:39 Plus 03:09 22
John Day 00:28:53 Plus 02:07 21
Tony Briggs 00:30:14 Plus 02:01 20
Paul Morrissey 00:26:12 Plus 00:55
Mark Spilman 00:26:27 Minus 00:21 19
Creighton Varney 00:26:20 Minus 00:38
Frank Fallon 00:28:04 Minus 01:22
Name Points Events
John Francis 385 16
Bob Lambert 383 16
Malcolm Freeman 353 16
John Day 277 14
Tony Briggs 212 10
David Briant 198 9
Mike Papworth 185 10
Steve Rouse 183 9
Robert Barrett 178 9
Gordon Wright 131 6
Alasdair MacVarish 103 5
Mike Landers 96 5
Vince Kearney 92 5
Mark Spilman 91 5
Cliff Grant 63 3
Andy Wright 35 2

Three Ups

Name Club Time
Jane Hunt HWCC 00:26:55
Juliet Milward HWCC
Alasdair MacVarish HWCC

Tandem Trikes

Name Club Time
Ralph Dadswell Antelope RC 00:25:18
Nicola Dadswell VC 10

Guests

Name Club Time
Pete Smith Team Jewson M I Racing 00:22:38
Adam Quilter Aylesbury CC 00:23:13
Richard Davies VC 10 00:23:50
Paul Newman Aylesbury CC 00:24:30
Ralph Dadswell Antelope RC 00:24:39
Dan Tamplin Aylesbury CC 00:24:53
Chris Starling TEAM MDT ALTER 00:25:15
Claire Doherty Spirit 00:27:22
Richard Wise VC 10 00:27:31
Jo Gundle Aylesbury CC 00:27:35
A Pierce Aylesbury CC 00:28:01
Share this
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • Ping.fm
  • PDF
  • Print
  • Add to favorites
  • email

Comments are closed.